Międzynarodowy konkurs skrzypcowy
  • English
  • Polish


Szanowni Państwo,

Mieczysław Wajnberg (1919 - 1996) był wybitnym polskim kompozytorem, który w niedługim czasie od odkrycia jego wybitnej twórczości dołączył do grona największych twórców XX wieku, pokroju Witolda Lutosławskiego, Beli Bartoka i Dymitra Szostakowicza. Po wielu dekadach zapomnienia, utwory Mieczysława Wajnberga można usłyszeć dziś w największych salach koncertowych świata, a jego muzyka jest entuzjastycznie odkrywana przez coraz większą rzeszę melomanów.

W grudniu 2021 roku podziwialiśmy wspaniałe kreacje młodych skrzypków z całego świata, którzy gościli w Katowicach podczas 1. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Mieczysława Wajnberga. Niedługo po sukcesie pierwszej edycji Konkursu, oczy całego świata zostały zwrócone na dramatyczne wydarzenia w Ukrainie, które rozgrywają się do dzisiaj. Wierzymy, że jako ludzie, których łączy piękno i siła muzyki - uniwersalnej więzi ponad wszelkimi podziałami, jesteśmy w stanie zjednoczyć się i donośnym głosem naszych instrumentów wyrazić swój sprzeciw wobec rosyjskiej agresji oraz wesprzeć duchowo jej ofiary.

Życie Mieczysława Wajnberga również było naznaczone bólem i cierpieniem, ale nawet w jego najbardziej dojmujących utworach pojawia się nuta nadziei. Niech tragiczny los patrona Konkursu będzie symbolem siły przetrwania, pojednania i troski o lepsze jutro.

Serdecznie zapraszam młodych skrzypków do udziału w 2. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Mieczysława Wajnberga w Katowicach i spotkania z ponadczasowym pięknem i niezmierzoną głębią jego muzyki, która potrafi poruszyć najczulsze struny duszy każdego człowieka.

prof. dr hab. Szymon Krzeszowiec

kontakt:

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

ul. Zacisze 3, 40-025 Katowice, Polska
wajnberg@am.katowice.pl
www.wajnberg.am.katowice.pl
Międzynarodowy konkurs skrzypcowy - Katowice